https://pixabay.com/photos/computer-console-controller-game-1845880/

Setki tysięcy ludzi spędza czas przed monitorami swoich laptopów, komputerów czy smartfonów. Dlatego też często użytkownicy tych urządzeń, zarówno ci z dostępem do Internetu, jak i bez dostępu, mają styczność z grami komputerowymi, czy, jak niektórzy wolą je nazywać, grami wideo.

Można je kupić przez Internet albo korzystać z nich, gdy są już w jakiejś formie dostępne na danym urządzeniu. Tak czy inaczej: jesteśmy zanurzeni w świecie gier. Są w nim zanurzone także nasze dzieci. Czy są więc jakieś zalety z grania w gry komputerowe przez dzieci? Oczywiście! O tym poniżej.

Kwestie podstawowe: dobór odpowiedniej gry do wieku dziecka

Ważna kwestia: wiek dziecka. Nie da się tego ominąć. Każdy odpowiedzialny rodzic wie, że dostosowanie gry do wieku dziecka, a także do poziomu rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz (nawet) fizycznego ma niebagatelny wpływ na dalszy jego rozwój. Chcemy ten rozwój wspierać, a nie w jakimś najmniejszym nawet stopniu hamować. Dlatego, prócz wartości rozrywkowej, warto zastanawiać się nad takimi grami, które będą zawierały w sobie element edukacyjny, a unikać takich, które mogą mieć negatywny wpływ na dziecko, czyli gier, w których występuje duża dawka przemocy.

Świat gier: ogromna i fascynująca przestrzeń!

Gry wideo dla dzieci są tworzone w taki sposób, aby pomagały dodatnio wpływać na rozwój pamięci, zdolności do skupiania uwagi czy inne funkcje dziecięcego umysłu. Każdy gracz, a zwłaszcza najmłodszy, musi podczas rozgrywki wykorzystywać wiele zmysłów, by grać jak najlepiej. Działa wtedy mocno zmysł wzroku w połączeniu ze zmysłem dotyku, a także, w nieco mniejszym stopniu, zmysł słuchu. Umysł dziecka musi radzić sobie z dynamicznymi procesami, szybko wyodrębniać jedne obiekty spośród innych, wybierać między sekwencjami zdarzeń, które mają znaczenie, a odrzucać te elementy gry, które są niezbyt istotne, czyli stanowią tylko tło rozgrywki.

Przeczytaj:  Kooperacja na mocy PACTu... w League of Legends!

Dzięki grani w gry komputerowe dziecko rozwija takie umiejętności jak: czujność, gotowość do działania, zapamiętywanie i myślenie, w tym myślenie abstrakcyjne, logiczne, a także po prostu takie, które korzysta z dużych pokładów wyobraźni. Granie w gry, które umożliwiają takie procesy, to świetny sposób na rozwijanie umysłu dziecka i utrzymywanie go w dobrej kondycji psychicznej. Wszystko jednak z umiarem!

Więcej zalet

Prócz oczywistego wpływu na rozwój logicznego myślenia, gry umożliwiają dziecku uczenie się tego, że zdobyta wiedza może posłużyć im w przyszłości do rozwiązywania kolejnych zadań. Dziecko, które wie, że wiedza jest niezbędna, szybciej będzie się uczyć i nie chodzi tylko o gry, ale o naukę w ogóle. W dodatku dziecko, które gra w odpowiednie dla siebie gry, będzie rozwijało wyobraźnię i w twórczy sposób będzie podchodziło do zadań stawianych przed nim w różnych dziedzinach życia. Dziecko regularnie grające w gry przyswoi sobie wiele wartościowych lekcji: zawsze warto się uczyć, warto poświęcić czas na rozwiązanie problemu i nie poddawać się zbyt łatwo. Zawsze warto szukać efektywniejszej ścieżki rozwiązania danego zadania, nie tylko żmudnie iść wytartą ścieżką.

Przeczytaj:  Biurka gamingowe - najlepszy wybór dla najbardziej wymagających

Widać więc, że gry mają ogromny wpływ na dziecko. Rozwijają też koordynację wzrokowo-ruchową, potrafią dobrze rozładowywać emocje i napięcie, na przykład po całym dniu w szkole, a także pobudzają wyobraźnię przestrzenną.

Podsumowanie

Czy warto pozwalać dziecku na granie w gry komputerowe? Oczywiście, ale z zachowaniem pewnych zasad i kontroli rodzicielskiej. Warto wiedzieć, w co gra nasze dziecko, jak długo to robi, jak gry wpływają na jego rozwój i co może go czekać w Internecie. Ten ostatni element trzeba sprawdzać nieustannie i najlepiej zainstalować na komputerze program, który ograniczy dziecku dostęp do treści szkodliwych. Jeśli się tym zajmiemy, wszystko powinno być w jak najlepszym porządku!

Artykuł dzięki uprzejmości Planety Dziecka