Jak wybrać dysk przenośny?

Na dyskach twardych komputerów przechowujemy wiele danych, ale one wciąż zajmują coraz więcej miejsca. Z czasem dostępna pamięć staje się niewystarczająca. W takich wypadkach przydatny okazuje się dysk przenośny. Tego typu urządzenie najczęściej podłącza się do komputera przez port USB. Można na nim umieścić filmy, zdjęcia, ważne dokumenty. Czym kierować się, wybierając dysk przenośny? Lepiej kupić dysk 2 TB czy 500 GB?

Czym jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny można porównać do pendrive. Jest to przenośny magazyn danych, który podłącza się do komputera, najczęściej za pomocą gniazda USB. W ten sposób łatwo przenieść zdjęcia i dokumenty, aby odciążyć laptopa czy PC. Urządzenie może pełnić rolę mobilnego albumu albo nośnika danych, który przydaje się w pracy oraz w szkole.

Urządzenia dzielą się na dwie kategorie: dyski przenośne SSD oraz HDD:

— przenośny dysk HDD wykorzystuje technologię opartą na ruchomych talerzach, zapisujących dane oraz głowicy, która je odczytuje i zapisuje. Zaletą modeli HDD są duże pojemności – wśród nich bez problemu znajdziesz dysk 1 TB w niskiej cenie. Wadą natomiast jest niewielka prędkość zapisu i odczytu danych, co widoczne jest przy przesyłaniu dużych plików, np. filmów. Przykładem modeli HDD mogą być dyski zewnętrzne Adata, takie jak Adata DashDrive Durable.

Przeczytaj:  Na jakie atrakcje możemy postawić na Bałtyku?

Dysk zewnętrzny SSD jest oparty na technologii flash, czyli nie ma w środku ruchomych elementów. To zmniejsza ryzyko uszkodzeń. W porównaniu do dysków HDD szybkość przesyłu danych jest tu znacząco wyższa. Modele tego typu są jednak droższe niż talerzowe odpowiedniki.

Zewnętrzny dysk twardy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Najważniejszym parametrem z punktu widzenia użytkownika jest pojemność dysku. Zależy ona od technologii, w jakiej wykonano urządzenie. Wśród modeli HDD znajdziesz dysk zewnętrzny 1 TB, czyli 1000 GB, a także modele 5 TB. Na domowy użytek wystarczający będzie dysk przenośny 2 TB. Nośniki SSD o takiej pojemności również są dostępne, ale kosztują o wiele więcej. Jeśli nie chcesz wydawać wiele, rozsądnym rozwiązaniem będzie dysk przenośny 500 GB. Urządzenia o takiej pojemności znajdziesz w Neonet (https://www.neonet.pl/nosniki-pamieci/dyski-zewnetrzne.html) – popularnym sklepie z akcesoriami do komputera i nie tylko.

Najpowszechniejsze pojemności:

— dysk zewnętrzny 1 TB,

— dysk przenośny 2 TB,

— dysk zewnętrzny 4 TB,

— dysk zewnętrzny 500 GB.

Dyski zewnętrzne – rozmiary

Najpopularniejszym obecnie formatem jest zewnętrzny dysk twardy 2,5 cala. Cechuje się niewielkimi rozmiarami, niską wagą, a także zasilaniem przez USB. Jest więc wygodny w przenoszeniu. Dysk 2,5 cala jest także bardziej energooszczędny i cichy w porównaniu do dysku 3,5 cala, który potrzebuje dodatkowego zasilacza – nie wystarczy podłączenie go do gniazda USB.

Przeczytaj:  Najlepsze gry strategiczne - ranking

Dysk USB 3.0 czy 2.0?

Dysk twardy zewnętrzny podłączany przez port USB może działać w technologii USB 3.0 lub 2.0. Ta pierwsza pozwala na szybki przesył danych, co przydaje się szczególnie w przypadku większych plików. USB 2.0 charakteryzuje się niższą prędkością przesyłania. W niektórych modelach znajdziesz również znane ze smartfonów złącze USB C, a także Thunderbolt, kompatybilne z urządzeniami Apple. Część dysków wyposażono w moduł Wi-Fi, dzięki czemu łatwo można przesyłać pliki z telefonu czy tabletu.

Dysk przenośny a obudowa

W sklepach znajdziesz różne warianty urządzeń. Niektóre z nich wyróżniają się wzmocnioną obudową, odporną na wstrząsy oraz wodę. Jeśli jednak chcesz korzystać z dysku jedynie w domu lub pracy, nie ma potrzeby decydować się na takie rozwiązania. Sprawdź ofertę dysków w sklepie Neonet. Znajdziesz tu urządzenia w ulubionym kolorze i z ciekawym designem.