Setki tysięcy ludzi spędza czas przed monitorami swoich laptopów, komputerów czy smartfonów. Dlatego też często użytkownicy tych urządzeń, zarówno ci z dostępem do Internetu, jak i bez dostępu, mają styczność z grami komputerowymi, czy, jak niektórzy wolą je nazywać, grami wideo.
Można je kupić przez Internet albo korzystać z nich, gdy są już w jakiejś formie dostępne na danym urządzeniu. Tak czy inaczej: jesteśmy zanurzeni w świecie gier. Są w nim zanurzone także nasze dzieci. Czy są więc jakieś zalety z grania w gry komputerowe przez dzieci? Oczywiście! O tym poniżej.
Kwestie podstawowe: dobór odpowiedniej gry do wieku dziecka
Ważna kwestia: wiek dziecka. Nie da się tego ominąć. Każdy odpowiedzialny rodzic wie, że dostosowanie gry do wieku dziecka, a także do poziomu rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz (nawet) fizycznego ma niebagatelny wpływ na dalszy jego rozwój. Chcemy ten rozwój wspierać, a nie w jakimś najmniejszym nawet stopniu hamować. Dlatego, prócz wartości rozrywkowej, warto zastanawiać się nad takimi grami, które będą zawierały w sobie element edukacyjny, a unikać takich, które mogą mieć negatywny wpływ na dziecko, czyli gier, w których występuje duża dawka przemocy.
Świat gier: ogromna i fascynująca przestrzeń!
Gry wideo dla dzieci są tworzone w taki sposób, aby pomagały dodatnio wpływać na rozwój pamięci, zdolności do skupiania uwagi czy inne funkcje dziecięcego umysłu. Każdy gracz, a zwłaszcza najmłodszy, musi podczas rozgrywki wykorzystywać wiele zmysłów, by grać jak najlepiej. Działa wtedy mocno zmysł wzroku w połączeniu ze zmysłem dotyku, a także, w nieco mniejszym stopniu, zmysł słuchu. Umysł dziecka musi radzić sobie z dynamicznymi procesami, szybko wyodrębniać jedne obiekty spośród innych, wybierać między sekwencjami zdarzeń, które mają znaczenie, a odrzucać te elementy gry, które są niezbyt istotne, czyli stanowią tylko tło rozgrywki.
Dzięki grani w gry komputerowe dziecko rozwija takie umiejętności jak: czujność, gotowość do działania, zapamiętywanie i myślenie, w tym myślenie abstrakcyjne, logiczne, a także po prostu takie, które korzysta z dużych pokładów wyobraźni. Granie w gry, które umożliwiają takie procesy, to świetny sposób na rozwijanie umysłu dziecka i utrzymywanie go w dobrej kondycji psychicznej. Wszystko jednak z umiarem!
Więcej zalet
Prócz oczywistego wpływu na rozwój logicznego myślenia, gry umożliwiają dziecku uczenie się tego, że zdobyta wiedza może posłużyć im w przyszłości do rozwiązywania kolejnych zadań. Dziecko, które wie, że wiedza jest niezbędna, szybciej będzie się uczyć i nie chodzi tylko o gry, ale o naukę w ogóle. W dodatku dziecko, które gra w odpowiednie dla siebie gry, będzie rozwijało wyobraźnię i w twórczy sposób będzie podchodziło do zadań stawianych przed nim w różnych dziedzinach życia. Dziecko regularnie grające w gry przyswoi sobie wiele wartościowych lekcji: zawsze warto się uczyć, warto poświęcić czas na rozwiązanie problemu i nie poddawać się zbyt łatwo. Zawsze warto szukać efektywniejszej ścieżki rozwiązania danego zadania, nie tylko żmudnie iść wytartą ścieżką.
Widać więc, że gry mają ogromny wpływ na dziecko. Rozwijają też koordynację wzrokowo-ruchową, potrafią dobrze rozładowywać emocje i napięcie, na przykład po całym dniu w szkole, a także pobudzają wyobraźnię przestrzenną.
Podsumowanie
Czy warto pozwalać dziecku na granie w gry komputerowe? Oczywiście, ale z zachowaniem pewnych zasad i kontroli rodzicielskiej. Warto wiedzieć, w co gra nasze dziecko, jak długo to robi, jak gry wpływają na jego rozwój i co może go czekać w Internecie. Ten ostatni element trzeba sprawdzać nieustannie i najlepiej zainstalować na komputerze program, który ograniczy dziecku dostęp do treści szkodliwych. Jeśli się tym zajmiemy, wszystko powinno być w jak najlepszym porządku!
Artykuł dzięki uprzejmości Planety Dziecka