W pierwszym ćwierćfinale EU LCS Summer Split 2018 zmierzyły się ze sobą dwie niemieckie formacje. FC Schalke 04 było zdecydowanym faworytem serii. Ich bilans w ostatnich 14 spotkaniach wynosił 11-3. Splyce potrafi jednak zaskakiwać, co niejednokrotnie zaprezentowali zwyciężając z Misfits czy Fnatic. Ostatecznie w tym niezwykle emocjonującym ćwierćfinale, zawodnicy Schalke zdołali zachować zimną krew i wywalczyć awans do półfinału EU LCS.

FC Schalke 04 3:2 Splyce

Splyce doskonale rozpoczęło pierwsze spotkanie. Xerxe  pojawił się na środkowej alei już  w 5 minucie, dzięki czemu jego midlaner zgarnął pierwsze zabójstwo. Chwilę później Nisqy wykorzystał swoją przewagę, oraz brak flasha ze strony Nukeducka, by po raz kolejny go wyeliminować. Schalke odpowiadało zabójstwami na górnej alei, lecz wciąż to Splyce utrzymywało przewagę. Na ich konto wpadły aż 3 Piekielne Smoki oraz Baron. Dobrze rozgrywane walki drużynowe pozwoliły im sprawnie sforsować przeciwną bazę. Nie byli jednak w stanie powstrzymać Ryze’a, który doskonale ich split pushował. Bez wahania ruszyli na Starszego Smoka, który dałby im ogromne wzmocnienie. Bardzo przytomnie zachowali się Upset oraz Nukeduck. Podczas walki o smoka niepostrzeżenie teleportowali się na górną aleję, gdzie za pomocą superumiejętności Ryze’a wdarli się wraz z minionami do przeciwnej bazy i zamknęli spotkanie, zanim zawodnicy Splyce zdołali się wycofać.

W drugiej grze zobaczyliśmy kilka ciekawych wyborów ze strony Splyce. Kobbe zdecydował się na Vayne, a w rękach Nisqy’ego zobaczyliśmy Cassiopeie. Ich kompozycja radziła sobie świetnie w późniejszej fazie gry. Początek był jednak dość ciężki. Zawodnicy Schalke świetnie wyłapywali osamotnionych przeciwników oraz doskonale rozgrywali starcia drużynowe. Ogromne obrażenia Nukeducka umożliwiały mu natychmiastowe eliminacje najważniejszych celów. Mimo sporej przewagi, nie byli w stanie zamknąć spotkania, co bardzo szybko się na nich zemściło. Po zdobyciu wystarczającej ilości przedmiotów, Vayne i Cassiopeia stały się niezwykle silne. Z pomocą doskonałych inicjacji ze strony Odoamne, Splyce zaczęlo wygrywać walki drużynowe. Zabójcza LeBlanc Nukeducka, nie mogła już tak łatwo eliminować przeciwników. Ekipa Nisqy’ego była nie do powstrzymania, dzięki czemu ustalili wynik na 1-1.

W trzecim meczu Splyce całkowicie zdominowało Schalke. Nisqy po raz kolejny rozegrał fenomenalne spotkanie. Jego obecność na bocznych alejach we wczesnej fazie gry, zapewniła Splyce sporą ilość zabójstw. Bardzo szybko rozpędziła się też Kai’Sa. Z pomocą superumiejętności Gragasa i Gnara, Kobbe z łatwością mógł eliminować przeciwników. Schalke nie było w stanie w żaden sposób odpowiedzieć. Ich nexus upadł w 33 minucie.

W czwartym spotkaniu Splyce po raz kolejny zaskoczyło wyborem postaci. Akali Nukeducka postanowili skontrować Veigarem, a Kai’Se Upseta – Kog’Mawem. Wczesne ganki Xerxe sprawiły, iż na konto Kobbego wpadło sporo zabójstw. Na bocie pojawiał się także Nisqy. Zawodnicy Schalke skupili się całkowicie na górnej alei. Tam Vizicsacsi , Amazing oraz Nukeduck dwukrotnie wyeliminowali Odoamne oraz zgarnęli dwie pierwsze wieże. Ostatecznie wynik meczu ustaliła drużyna, która lepiej rozgrywała walki drużynowe. Pierwszą z nich na środkowej alei, początkowo wygrywało Splyce. Kiedy tylko na miejscu pojawił się Upset, role odwróciły się. Schalke równie dobrze radziło sobie w kolejnych starciach dzięki czemu ich przewaga rosła z każdą minutą. Po zdobyciu łatwego Barona, byli już nie do powstrzymania.

Ostatni mecz tego ćwierćfinału rozpoczął się znacznie korzystniej dla Schalke. Na ich konto wpadło pierwsze zabójstwo, po świetnym ganku Amazinga na górnej alei. Splyce odpowiedziało pierwszą wieżą i eliminacją Vizicsacsiego, lecz w przeciągu kilku kolejnych minut, zawodnicy Schalke zdołali dwukrotnie wyłapać osamotnionego Odoamne. Kai’Sa Upseta stała się niezwykle silna. Prowadzący w mgnieniu oka likwidował przeciwnego toplanera lecz kilka razy zapłacił za to życiem. Przewaga po stronie Schalke była spora, dzięki czemu bez problemu zgarnęli Barona. Nukeduck szybko stracił wzmocnienie dając się wyłapać na dolnej alei, lecz chwilę później jego drużyna pozbyła się przecinego Gnara oraz Tristany na midzie co pozwoliło im otworzyć przeciwną bazę. Gra przeciągnęła się aż do 40 minuty. Kolejny Nashor również należał do Schalke i tym razem, niemiecka formacja wykorzystała go znacznie lepiej forsując przeciwną bazę i zapewniając sobie miejsce w półfinałach letniego splitu EU LCS 2018.