https://pixabay.com/photos/child-play-game-technology-3264751/

Fotele do gier oferują coś innego niż standardowe fotele ergonomiczne. Fotel do gier został opracowany w latach 90. z myślą o grach samochodowych, ale dziś są projektowane z myślą o wszystkich graczach.

Fotel biurowy do grania. Dlaczego się sprawdzi?

Fotel do gier został zaprojektowany specjalnie dla graczy e-sportowych, którzy potrzebowali maksymalnego komfortu podczas długich godzin spędzonych na graniu. Ma szczególne cechy konstrukcyjne.

Tył każdego modelu uwzględnia anatomiczne cechy ludzkiego ciała. W takim fotelu osoba nie odczuje napięcia mięśniowego, które obkurcza naczynia krwionośne i zakłóca hemodynamikę. Zapobiega to bólom pleców, skaliozie.

Fotel gamingowy ma regulowaną wysokość, część z nich posiada lekkie odchylenie oparcia. Możesz go „dostosować” indywidualnie, biorąc pod uwagę wzrost, wagę lub rozpiętość ramion. Ponadto niepotrzebne części można po prostu usunąć. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest w zagłówki, które pozwalają odpocząć, a nawet zdrzemnąć się bez odchodzenia na chwilę od komputera.

Wszystkie fotele składają się z solidnej metalowej konstrukcji, dzięki czemu są trwałe, niezawodne i odporne na uszkodzenia. Potężny fotel gamingowy wytrzyma ciężar osoby, której waga sięga 120-130 kg.

Wiele foteli ma dodatkowe elementy – podstawki na myszkę, klawiaturę lub kubek do herbaty, które można łatwo wyjąć, jeśli nie są potrzebne. Na pierwszy rzut oka zwykłe krzesło komputerowe wydaje się miękkie, wygodne i tanie. Jednak jeśli musisz siedzieć przy komputerze przez wiele godzin z rzędu lub już zacząłeś odczuwać dyskomfort w plecach, to fotel gamingowy jest rozwiązaniem optymalnym.

Przeczytaj:  Biurko gamingowe LED

Fotel gamingowy, czyli jaki?

Fotel do gier powinien cechować się ergonomiczną konstrukcją, pozwalającą zachować naturalną pozycję ciała w trybie siedzącym. To pozwala przebywać przy komputerze przez długi czas (6-8 godzin, a nawet dłużej) bez oznak zmęczenia i bez groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Ramy w krzesłach komputerowych są dwojakiego rodzaju: monolityczne i niemonolityczne. W pierwszym przypadku siedzisko i oparcie stanowią jedną konstrukcję. Taka rama jest trwalsza. Po drugie, oparcie i siedzisko są oddzielone i połączone podłokietnikami lub specjalnym mocowaniem. Rama foteli do gier wykonana jest z metalu. Metalowe rurki są odporne na obciążenia, niezawodne i wytrzymałe. Siedzisko powinno być na tyle szerokie i miękkie, aby zagwarantować maksymalny komfort.

W fotelach gamingowych istnieje kilka rodzajów siedzisk:

  • wklęsłe. Pozwala wygodnie usiąść na środku fotela, bez obawy o przypadkowe przesuwanie się na boki;
  • wypukłe. Antypoda wklęsłego siedziska.
  • dwuwypukłe. Składa się z 2 elementów. Siedzisko dopasowuje się do anatomicznej budowy użytkownika i pozwala na komfortowe siedzenie.

Większość krzeseł do gier ma małe podpórki wokół krawędzi siedzeń, które zapewniają dodatkową ochronę przed poślizgnięciem. W każdym fotelu do gier wysokość siedziska powinna się zmieniać. Ogólnie przyjęta norma dotycząca szerokości siedzeń dla foteli do gier wynosi 50 cm, a wysokość nad podłogą powinna wynosić od 50 do 60 cm.

Oparcia powinny podążać za naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. Zwykle jest zakrzywione w okolicy lędźwiowej, ale w bardziej zaawansowanych modelach oparcie jest zaprojektowane, aby wspierać pożądane obszary pleców i okolicy lędźwiowej użytkownika. W niektórych modelach jest oparcie z poduszką lędźwiową. Wałek może być nakładany lub stacjonarny. Rozwiązanie to służy do podparcia dolnego odcinka kręgosłupa, utrzymując odcinek lędźwiowy w bliskim kontakcie z fotelem.

Przeczytaj:  Kobiety w esporcie. Jak to jest z płcią piękną?

Może być też zastosowany tak zwany pionowy element konstrukcyjny. Składa się z 2 zakrzywionych pionowych części, które pozwalają na całkowite dociśnięcie łopatek osoby siedzącej do pleców. Konstrukcja nie jest sztywna, co pozwala dopasować ją do cech anatomicznych niemal każdego gracza. W konstrukcji poziomej występuje połączenie kilku poziomych elementów (2 lub więcej). Górna podpiera plecy, dolna wspiera dolną część pleców.

Wysokiej jakości oparcia powinny mieć elementy o regulowanej wysokości, kącie obrotu. W wielu modelach istnieje również funkcja rozłożenia oparcia do 180 stopni, co pozwala na rozciągnięcie się, odprężenie, a nawet na drzemkę. Ostatecznie wybór fotela powinien brać pod uwagę konstrukcje zagłówków.

Zagłówek w fotelu może być:

  • Wbudowany. Najczęściej to wałek lub mała poduszka wszyta w plecy. Podpiera głowę, rozluźniając mięśnie karku. A w przypadku rozłożenia oparcia służy do wygodnego wypoczynku, a nawet snu.
  • Doczepiany. Można je zdjąć i zamontować na innym krześle. Ten zagłówek może być używany nawet w samochodzie.
  • Nastawny. Są rodzajem zagłówków z możliwością regulacji pozycji. W modelach tańszych jest to regulacja wysokości, a w zaawansowanych modelach instalowane są zdejmowane zagłówki 3D. Są regulowane w trzech płaszczyznach, co pozwala wybrać najlepszą pozycję dla każdego konkretnego użytkownika.