„System VAC nie mógł zweryfikować twojej sesji gry”. Każdego dnia tysiące graczy spotyka się z tym błędem. Sprawdź jak go naprawić!

1. Uruchom ponownie Steam

To trywialne rozwiązanie pomaga w 90% przypadków. Jeżeli system VAC „nie może zweryfikować sesji”, najczęściej ma problem z połączeniem się z usługą Steam. Uruchomienie programu ponownie pozwala na załadowanie wszystkich usług od nowa, co umożliwia poprawne połączenie się VACa z usługą Steama i zweryfikowanie sesji gry.

2. Sprawdź spójność plików

Kolejne równie często pojawiające się w internecie rozwiązanie to weryfikacja spójności plików. W sytuacji, gdy choć jeden z plików powiązanych ze Steamem, lub uruchamianą grą jest uszkodzony (co może być spowodowane chociażby błędem launchera, czy uszkodzeniem jednego z sektorów na dysku) system anty-cheatowy może wykryć ingerencję w pliki powiązane z usługą i odebrać to jako przesłankę do zablokowania dostępu do niektórych funkcji gry. Sprawdzenie spójności plików pozwala na zweryfikowanie czy któryś z nich nie został uszkodzony. W sytuacji, gdy sprawdzenie spójności nie pomogło sprawdź kolejne rozwiązania.

3. Uruchom ponownie komputer

Prosta rzecz, a cieszy. Ponowne uruchomienie komputera zrestartuje usługi Steam i jeśli problem leżał w błędzie usług, to zostanie on rozwiązany.

4. Wyłącz CCleaner

Jeżeli posiadasz na swoim komputerze program CCleaner to wiedz, że może on modyfikować pamięć RAM i sektory na dysku utrudniając poprawne działanie wielu usług. Działający w tle CCleaner bardzo często konfliktuje z systemem VAC, bo modyfikuje on wiele obszarów w pamięci. System VAC bardzo często uznaje to za objawy występowania niedozwolonych modyfikacji.

Przeczytaj:  Fotel biurowy czy gamingowy? Podobieństwa i różnice

5. Uruchom Steam jako administrator

Problem z systemem VAC może również występować ze względu na utrudnienia w komunikacji usług Steam spowodowanych brakiem uprawnień. Podniesienie uprawnień przy uruchamianiu aplikacji może pomóc rozwiązać ten problem.

6. Rozważ wyłączenie antywirusa

Antywirus jest oprogramowaniem, które ciągle przeczesuje pamięć RAM i dysk w poszukiwaniu fragmentów kodu, które pasują do znanych mu sygnatur wirusów. System VAC potrafi rozpoznać, czy inne oprogramowanie (niepowiązane z Valve) uzyskuje dostęp, bądź modyfikuje obszary pamięci RAM przydzielone dla procesów powiązanych w jakikolwiek sposób z Valve. VAC uzna to za próbę modyfikacji pamięci (np. aby zmienić prędkość gracza z 1.0 do 4.0) i zablokuje takie wystąpienie. Wyłączając antywirusa na czas gry upewnisz się, czy jest on przyczyną problemów z systemem VAC.

7. Sprawdź czy usługa Steam znajduje się w autostarcie

System VAC może mieć problem z połączeniem się z usługami Steam jeśli takowych na komputerze nie ma, bądź są wyłączone.

  • Windows 10

Wciśnij ctrl + shift + esc, następnie rozwiń okno przyciskiem więcej szczegółów.

  • Windows 7 i niżej

Wciśnij ctrl + r, następnie uruchom tam msconfig.exe.

Przeczytaj:  Lokalizacja gier komputerowych - Czym jest i dlaczego jest tak ważna?

W kolejnym kroku przejdź do zakładki usługi. Odszukaj tam Steam Client Service. Jeśli usługa będzie wyłączona, aktywuj ją zaznaczając pole obok i uruchom ponownie komputer. Jeśli takiej usługi w ogóle nie ma, najlepszym rozwiązaniem jest przeinstalowanie Steama.

8. Przeprowadź naprawę usługi Steam

Jeżeli żaden z powyższych kroków nie pomógł, jedną z ostatnich desek ratunku jest naprawa usługi Steam. Na początku zamknij Steam. Później wciśnij ctrl + r, następnie uruchom polecenie „C:Program Files (x86)SteambinSteamService.exe” /repair  pamiętaj aby zamienić ścieżkę „C:Program Files (x86)” na twoją ścieżką do Steama. (Ta operacja wymaga praw administratora).

9. Sprawdź integralność plików systemowych

Jedną z najrzadszych przyczyn problemów z działaniem VAC są uszkodzone/brakujące pliki systemowe. Aby to naprawić uruchom wiersz polecenia z uprawnieniami administratora (kliknij ikonę Windowsa, następnie wpisz cmd, kliknij prawym przyciskiem myszy na wiersz polecenia i wybierz opcję uruchom jako administrator). W wierszu polecenia wpisz sfc /scannow. Po zakończeniu działania komendy uruchom ponownie komputer.

10. Pomódl się do boga Gabena

W sytuacji, gdy żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło najprawdopodobniej wina nie leży po twojej stronie. W tej sytuacji należy czekać na aktualizację od Valve, która załata problemy. Kiedy to nastąpi? Tego nie wie nawet wróżbita Maciej.