Pojedynek Illuminar Gaming z Pompa Teamem, to klasyczne starcie na polskiej scenie League of Legends. Historia wielokrotnie pokazała, że IHG było o krok do przodu przed Pompą. Podczas finałów PLE, lepsza okazała się jednak ekipa Pukiego. Dzisiejsze starcie było ostatnim meczem tego sezonu, a więc ostatnią szansą na udowodnienie kto był najlepszą drużyną w Polsce w 2018 roku.
Illuminar Gaming 1:0 Pompa Team
Pierwszy draft wyglądał dość solidnie po obu stronach. Ezreal, który był jednym z ważniejszych bohaterów w tej serii, wylądował w rękach Woolite’a. Wczesny gank behave’a na midzie oraz nieudana inicjacja Mystiquesa, skomplikowały early game Pompy. IceBeasto z Humanoidem, nieustannie wywierali presję na swoich liniach, pogłębiając przewagę IHG w tym spotkaniu. Ekipa Pukiego skutecznie odpowiadała, wygrywając pojedyncze wymiany, lecz nie podołała w najważniejszym starciu na środkowej alei w 24 minucie. Mimo faktu, iż z początku Pompa prowadziła, po przybyciu IceBeasto oraz przerwaniu ultimate’a Vel’Koza przez delorda, Illuminar Gaming odwróciło przebieg tego teamfighta. Udali się następnie na Barona, a po zdobyciu wzmocnienia bez problemu sforsowali przeciwną bazę.
Illuminar Gaming 2:0 Pompa Team
W drugim spotkaniu Ezreal wylądował w rękach Pukiego, który wraz z Mystiquesem zgarnął pierwsze zabójstwo na bocie już w pierwszych minutach meczu. Agresja Pompy na bocie ułatwiła Inspiredowi kontrolę nad smokami. Illuminar Gaming odpowiadali w górnej części mapy najpierw Heraldem, a później pierwszą wieżą na topie. Pompa z rozpędzonym Puki Stylem oraz Konektivem na czele, lepiej radziła sobie w starciach drużynowych, dzięki czemu to oni początkowo obrali prowadzenie. Walka o pierwszego Barona zmieniła jednak nieco przebieg spotkania. Zawodnicy IHG, wyeliminowali prawie całą drużynę przeciwną, by chwilę później zgarnąć wzmocnienie. Pompa odpowiedziała jeszcze jednym skutecznym teamfightem, który nie wystarczył jednak by powrócić do meczu. W 37 minucie Illuminar Gaming ostatecznie sforsowali nexusa oponentów, doprowadzając do punku meczowego.
Illuminar Gaming 2:1 Pompa Team
Draft trzeciego meczu, był podobny do poprzednich i raz jeszcze zobaczyliśmy bardzo agresywny early game. Ogromna presja Humanoida na środkowej alei, zapewniła IHG znacznie lepszy początek. Wczesną fazę gry Pompy uratował Inspired, który zgarnął aż 4 zabójstwa na midzie oraz topie. Świetnie radził sobie także Puki Style wraz z Mystiquesem na bocie. Mimo wszystko czeski midlaner nie odpuścił ani na chwile. Bardzo szybko poruszał się po całej mapie, zgarniając ogromne ilości złota. Jego obecność w teamfightach, była niezwykle uciążliwa dla Pompa Teamu. Rozpędzony Inspired wspierany przez Mystiquesa, a później także Puki Style, zadawali jednak potężne obrażenia, które przesądziły o wyniku tego spotkania. IHG ulegało w pojedynczych starciach, dzięki czemu ich oponenci mogli zabezpieczyć smoki oraz Barona, który doprowadził do pierwszego zwycięstwa Pompy w tej serii.
Illuminar Gaming 2:2 Pompa Team
Od samego początku Illuminar Gaming koncentrowało się na górnej alei, gdzie IceBeasto, Humanoid oraz behave, wywierali ogromną presję na Konektivie. Pompa znacznie lepiej radziła sobie w okolicach bota. Na konto Pukiego wpadała spora ilość zabójstw, które okazały się kluczowe w późniejszej fazie gry. Early game Kashtelana był równie dobry. Po raz pierwszy w tej serii polski midlaner tak sprawnie poradził sobie z Humanoidem. Przewagę w środkowej fazie gry utrzymywało Illuminar Gaming, lecz znakomicie rozegrana przez Pompa Team walka o pierwszego Barona całkowicie odwróciła przebieg spotkania. Zaledwie kilka minut po zdobyciu wzmocnienia, ekipa Pukiego doprowadziła do remisu.
Illuminar Gaming 3:2 Pompa Team
Obie drużyny otworzyły spotkanie na górnej alei, gdzie najpierw behave a później Inspired, skutecznie wspomogli swoich toplanerów. Gra szybko przeniosła się na dolną część mapy gdzie zobaczyliśmy kilka bardzo dynamicznych walk drużynowych o pierwsze smoki. Podobnie jak w poprzednim spotkaniu, spora ilość zabójstw we wczesnej fazie gry wpadła na konto Kai’Sy, która tym razem zobaczyliśmy w rękach Woolite’a. Dobra decyzja zawodników Pompy o przejściu na górną aleję i wykluczeniu IceBeasto, skutkowała wczesnym Baronem. Wzmocnienie zachował jednak tylko Puki Style. Jego sojusznicy zostali wyeliminowani, a Woolite, zgarnął kolejne 3 kille. W każdym kolejnym strzelec IHG całkowicie dominował oponentów, uniemożliwiając im jakikolwiek comeback. w 31 minucie na jego konto wpadł pentakill, który przypieczętował zwycięstwo Illuminar Gaming na ostatniej mapie finału Ultaligi.

Finał był niezwykle wyrównany i do samego końca ciężko było przewidzieć, kto ostatecznie wzniesie pierwsze trofeum Ultraligi. Długa i zacięta seria, zakończyła się zwycięstwem Illuminar Gaming – zespołu, który od lat dominował polską scenę League of Legends. Ten skład zostanie na długo zapamiętany przez fanów. Niestety nic nie trwa wiecznie, a część zawodników IHG już oficjalnie dołączyło do innych zespołów. Na ten moment nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na kolejny sezon Ultraligi, w którym zobaczymy zupełnie nowe drużyny, jak i zawodników, którzy jeszcze bardziej rozkręcą polską scenę LoLa.