Piłka

Piłka nożna to dyscyplina, którą z pewnością zna każdy – nawet jeśli nigdy nie miał okazji w nią grać. Postanowiliśmy jednak zebrać najważniejsze informacje o tym najpopularniejszym sporcie świata. Przybliżamy cel gry i zasady ogólne w pigułce.

Piłka nożna – najważniejsze zasady i cel gry

Piłka nożna to gra zespołowa, w której dwie drużyny starają się zdobyć w określonym czasie jak najwięcej goli, poprzez umieszczenie piłki w bramce.

Boisko

Rozgrywka toczy się na boisku o ustalonych wymiarach – w profesjonalnej piłce nożnej ma ono 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Na środku linii bramkowych znajdują się bramki o szerokości 7,32 m i wysokości dolnej krawędzi poprzeczki 2,44 m.

Drużyny

Pełny skład drużyn stanowi 11 zawodników, w tym bramkarz, a dodatkowo mogą one posiadać do 7 zawodników rezerwowych. Liczba dopuszczalnych zmian zależy od regulaminu rozgrywek.

Sposób gry

Piłkę w trakcie gry można uderzać nogą, głową, przyjmować na klatkę piersiową, natomiast niedozwolone jest rozmyślne zagrywanie jej. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza, który zagrywa piłkę w obrębie własnego pola karnego.

Kary

Przepisy gry w piłkę nożną posiadają wyszczególniony szereg przewinień, za które drużyna lub zawodnik mogą zostać ukarani – rzutem wolnym lub karnym, a także kartkami – żółtą lub czerwoną.

Przeczytaj:  Apex Legends - nowa gra od Electronic Arts i Respawn Entertainment

Czas gry

Czas gry wynosi zazwyczaj 90 minut i składa się z dwóch połów po 45 minut, pomiędzy którymi występuje 15-minutowa przerwa. Sędzia najczęściej przedłuża każdą połowę meczu o tyle minut, ile wynosiły przerwy w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięża zespół, który zdobył więcej bramek. Wówczas do jego konta dopisuje się 3 punkty, przegrany nie otrzymuje żadnego. Jeśli nastąpi remis, zespoły otrzymują po punkcie.

Remis i dogrywka

Jeśli mecz zakończy się remisem, a musi być rozstrzygnięty (np. puchary, mecze finałowe), to grana jest dogrywka. Najczęściej dogrywka to dwie połowy po 15 minut i 5 minut przerwy między nimi.

Gdy dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, miejsce ma konkurs rzutów karnych – po 5 rzutów dla każdej z drużyn. Wygrywa zespół, który będzie miał lepszy rezultat po konkursie – jeśli jest remis, wykonuje się na przemian po jednym rzucie karnym aż do zwycięstwa jednej z drużyn.

Obstawianie piłki nożnej

Warto też wspomnieć, że dyscyplina nie tylko jest najpopularniejszą wśród graczy czy kibiców, ale także, gdy chodzi o zakłady bukmacherskie. Szacuje się, że w zakładach bukmacherskich sport ten generuje nawet 70% wszystkich typów prematch i live!