PLE

Zostało zaledwie kilka tygodni do startu Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej. Z początkiem kwietnia poznaliśmy zmiany dotyczące Dywizji Profesjonalnej. Dla najlepszych drużyn organizatorzy przygotowali zupełnie nowy format składający się z 5 etapów, w którym powalczy aż 16 zespołów!

Dla zawodników biorących udział w rozgrywkach organizatorzy przygotowali 5 etapów. Każdy z nich ma na celu wyłonienie zwycięzcy, który automatycznie zostanie awansowany do fazy playoff. W momencie, gdy drużyna wywalczy pierwsze miejsce w jednym z etapów, nie bierze ona udziału w dalszych rozgrywkach. W każdym etapie udział będzie brało 16 zespołów, w skład których wejdą:
  • drużyny z Dywizji Mistrzowskiej z gwarancją występów w każdym z organizowanych etapów,
  • najlepsze drużyny tabeli Dywizji Profesjonalnej,
  • najlepsze drużyny z otwartych kwalifikacji, organizowanych przed każdym z etapów.
W fazie playoff zmierzy się ze sobą 8 najlepszych drużyn. 5 z nich będą stanowiły zespoły, które zwyciężyły we wcześniej rozgrywanych etapach, natomiast pozostałe 3 będą stanowiły zaproszone teamy. Drużynami, które już teraz mają zagwarantowany występ Playoffach są AGO Esports – zwycięzcy Sezonu Jesień 2018 Polskiej Ligi Esportowej, devils.one oraz zespół, który otrzyma od organizatorów “dziką kartę”. Faza playoff będzie decydującym etapem zmagań,  w którym wyłoniony zostanie Mistrz Sezonu Wiosna 2019.

Nowy format rozgrywek Dywizji Mistrzowskiej to krok nie tylko w stronę najlepszych drużyn Polskiej Ligi Esportowej, ale również w stronę Profesjonalistów oraz zespołów, które dopiero wstępują w szeregi Ligi. Etapy dadzą możliwość zakwalifikowania się do fazy play-off oraz walki o pulę nagród wysokość 150 tysięcy złotych, zupełnie nowym, wcześniej nieodkrytym teamom, które będą miały szansę podreperować swój budżet oraz zaprezentować swój talent na krajowej arenie sportów elektronicznych. Co więcej, również kibice mają się z czego cieszyć — czeka na nich jeszcze więcej rozgrywek ich ulubionych drużyn w pełnej profesjonalnej oprawie komentatorskiej – komentuje  Lena Bortko, Product Manager Polskiej Ligi Esportowej.

Każdy etap podzielony jest na 4 dni transmisyjne, które będą się odbywać w formacie BO3. Pierwszą częścią rozgrywek stanowić będą kwalifikacje, poprzedzające 4 dni głównych zmagań. Eliminacje do etapów odbędą online i będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych zespołów. System rozgrywek będzie polegał na losowaniu, które wyłoni drużyny rywalizujące ze sobą.
Przed rozpoczęciem zmagań Mistrzów, będziemy mieli okazję śledzić zmagania Dywizji Profesjonalnej. Wynik zespołów z jej tabeli, będzie decydował o tym, która drużyna będzie miała wstęp do organizowanych etapów.
Zwycięzca rozgrywek każdego etapu automatycznie przechodzi do fazy finałowej Polskiej Ligi Esportowej. Zespoły od 2 do 8 miejsca, mają zagwarantowany awans do kolejnego z rozgrywanych etapów. Co więcej teamy, które są członkami Dywizji Mistrzowskiej również mają zapewnione miejsce następnych rozgrywkach. Pozostałe sloty etapów uzupełnione będą przez drużyny Dywizji Profesjonalnej oraz teamy zakwalifikowane w otwartych eliminacjach.