Fot. Games Clash Masters/Kamil Nowakowski

Podstawą zmagań sportów elektronicznych są różnego rodzaju ligi oraz turnieje. Te tworzone mogą być przez każdego, jednak tylko kilka z nich jest na tyle popularnych, by grały w nich najlepsze drużyny.

Najbardziej podstawowym kryterium rozgrywek jest miejsce ich przeprowadzania. O turnieju online mówimy, gdy zawodnicy w swoim zaciszu domowym rozgrywają spotkania poprzez internet. Wydarzenie offline (tzw. turniej lanowy) odbywa się natomiast na scenie, w większości przypadków przed publicznością. Takie zmagania dostarczają o wiele więcej emocji oraz wymagają sporego doświadczenia. Ciężko bowiem opanować stres, gdy na twoją grę patrzy kilkaset osób zgromadzonych wokół ciebie. Zdecydowanie mniej stresu przysparza domowe środowisko, jednak często niepowtarzalna, lanowa atmosfera jest dodatkowym motorem napędowym. Kto zatem jest potrzebny, by wydarzenia online, jak i offline mogły powstać?

Administratorzy

Osoby odpowiedzialne za techniczny aspekt rozgrywek potocznie nazywani są adminami. To właśnie oni czuwają nad tym, by gracze bez problemów mogli zdobywać kolejne punkty na mapie. Ich praca w przypadku wydarzenia offline zaczyna się tuż przed turniejem. Muszą zbudować sieć, do której podpięte zostaną wszystkie komputery, uruchomić serwery, a także dopiąć wszystkie inne, techniczne aspekty na ostatni guzik przed meczem inauguracyjnym. Podczas każdego spotkania za uczestnikami zmagań również stoi administrator. Jego zadaniem jest pierwsza pomoc w przypadku zgłoszenia problemu przez gracza. Problemy z dźwiękiem czy mała ilość klatek na sekundę w grze to problemy, które z reguły są rozwiązywane przez tę osobę. W przypadku rozgrywek online niepotrzebna jest tak duża ilość administratorów. Większość meczów ma wiele systemów uruchamianych automatycznie, a admini najczęściej są dostępni „pod telefonem” w razie problemów. Czasem zdarza się jednak, że są oni obserwatorami spotkania i mogą od razu reagować na zgłoszenia od graczy.

Realizacja audio-wideo

Bez osób z tego działu wszystkie turnieje oraz ligi byłyby szare i ponure. To ten zespół dba o to, by oprawa audiowizualna stała na najwyższym poziomie. Zaczynając od różnych grafik ozdabiających scenę na turnieju offline kończąc na animacjach, które cieszą oko widzów zgromadzonych na transmisji internetowej. Jest to ważna praca, jednak często niedoceniania. Atrakcyjne przedstawienie danego widowiska może przyciągnąć więcej osób. Realizatorzy, podobnie jak w klasycznej telewizji kierują tym, co zobaczy widz. To oni ustalają, z której kamery aktualnie jest najlepszy pogląd na scenę lub ciekawą sytuację, dbają o dobrą jakość transmisji oraz doznania widzów.

Przeczytaj:  Ruszyły zapisy do esportowej ligi firmowej!

Komentatorzy

Nawet najlepsza emisja nie będzie kompletna bez komentarza. To dzięki komentatorom wiemy, co dzieje się na mapie i często mamy okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Przekazywanie emocji również należy do ich zadań. Widowiskowe akcje okraszone dobrym komentarzem przyprawiają o ciarki na plecach. Dobór komentatorów podnosi także prestiż samego wydarzenia. Sławne osobistości esportowe mogą przyciągnąć wielu fanów, którzy z chęcią posłuchają, co mają do powiedzenia. Turnieje online w większości komentowane są z domu, jednak są marki, które wyłamują się z tej reguły. Jedną z nich jest ESL Polska, która na każde spotkanie ligowe zaprasza do studia komentatorów, by ci w profesjonalnym środowisku mogli okraszać narracją aktualne spotkania.

Analizatorzy

W przerwie pomiędzy spotkaniami na turniejach offline (oraz niektórych online) do pracy zatrudnia się analizatorów. Osoby z doświadczeniem w danej grze starają się tłumaczyć poszczególne decyzje graczy, pokazywać szczególne zagrania czy typować kolejne wyniki. Ich praca ma także za zadanie umilić czas widzom, którzy oczekują kolejnego meczu.

Prowadzący wydarzenie

Jest to z reguły jedna lub dwie osoby, które dbają o przedstawienie zawodników, wywiady przedmeczowe czy interakcję z publicznością. Dobry prowadzący powinien zadawać interesujące pytania, mieć nienaganną aparycję oraz dobrze znać język angielski, bo to właśnie nim posługują się niemal wszystkie europejskie drużyny.

Gracze, sponsorzy, partnerzy, widownia

To zbiór osób, bez których żadne wydarzenie online oraz offline nie mogłoby powstać. Właśnie dla graczy tworzy się ligi czy turnieje. W zamian za to dostarczają nam niezwykłego widowiska oraz wielkich emocji. Sponsorzy odpowiedzialni są za materialne potrzeby organizatorów. To dzięki nim na turniejach możemy zobaczyć pule w wysokości setek tysięcy złotych. Partnerzy z kolei dbają o to, by wspomóc wydarzenie od strony technicznej. Często są to Urzędy Miast, które udostępniają podlegające im budynki do stworzenia turnieju, mamy także różnego rodzaju firmy kateringowe czy agencje reklamowe dostarczające odpowiednie materiały promujące. Umowy partnerskie z odpowiednimi markami dają także możliwość dostarczenia najlepszego z możliwych sprzętów do rozgrywki. Wysokiej jakości monitory czy wydajne komputery to coś, na czym najbardziej zależy graczom. Widzowie są natomiast jedną z kart przetargowych podczas negocjacji biznesowych. Sponsorom oraz partnerom zależy na tym, by ich marka była promowana wśród jak największej ilości osób, przez co organizatorzy muszą przedstawić im raporty zasięgów z mediów społecznościowych, frekwencję na poprzednich turniejach i tym podobne. To jeden z czynników, od którego zależy wysokość wsparcia dla wydarzenia.

Przeczytaj:  Biurka gamingowe - najlepszy wybór dla najbardziej wymagających

Pomoc techniczna

Równie istotni na turniejach lanowych, co wszystkie powyższe osoby są pracownicy fizyczni. To dzięki nim możemy cieszyć się dużymi scenami z masą efektów. Ekipy montażowe swoją pracę zaczynają jako pierwsi – muszą postawić swojego rodzaju fundamenty pod wydarzenie offline. Tony metalowych elementów przyjeżdżają ciężarówkami na „plac boju”, gdzie fachowcy przez długie godziny (a czasem dni) składają je niczym klocki LEGO.

Wolontariusze

Na niemal każdym „lanie” możemy spotkać także wolontariuszy. Są to osoby, które chcą nabrać doświadczenia podczas tworzenia takich turniejów, zapoznać się z innymi miłośnikami esportu, czy po prostu przeżyć niezapomnianą przygodę. Grupa z reguły dzieli się pomiędzy kilka wyznaczonych zadań według swoich preferencji i pod okiem osoby bardziej doświadczonej wykonuje je. Wolontariat jest cennym doświadczeniem, które wcale nie musi być okupione wielkimi kosztami. Coraz częściej pomimo braku wynagrodzenia, zapewniany jest zwrot za dojazd na miejsce i/lub nocleg.

Ciężka praca

Często niektóre ligi wprowadzają mieszany system rozgrywek. Faza, w której każdy zespół mierzy się z każdym rozgrywana jest w internecie, natomiast najlepsze drużyny są zapraszane na turniej przed publicznością, by tam wyłonić zwycięzcę całych zmagań. Zarówno turnieje online, jak i offline wymagają ciężkiej pracy wielu osób, by mogły dojść do skutku i oferować wiele radości dla oglądających. Pamiętajcie o tym podczas kolejnej oglądanej transmisji, a być może zauważycie coś, czego do tej pory nie udało Wam się dostrzec!