Standard monitorów gamingowych przez ostatnie lata mocno się podwyższył. Trudno już wyobrazić sobie na biurku gracza jednostkę bez minimum 120 Hz odświeżania i rozdzielczości 1080p. Nie każdy jednak chce wydawać na ten element wyposażenia krocie. Takim osobom idzie w sukurs AOC ze swoim G2590PX. Dodatkowo, do naszej redakcji trafiła edycja sygnowana logiem G2 Esports.
Wygląd zewnętrzny, specyfikacja

AOC G2590PX/G2 wyposażony jest w 24,5″ matrycę o rozdzielczości 1920×1080. Bezramkowa konstrukcja (po bokach oraz na górze) prezentuje się świetnie, ale przede wszystkim ma praktyczne zastosowanie – połączenie dwóch lub więcej modeli tworzy naprawdę niewielkie martwe pole pomiędzy urządzeniami.

Projektanci przy odświeżonej wersji monitora z logiem G2 Esports naprawdę się postarali. Wyważona kolorystyka, utrzymana w szarościach oraz czerniach dobrze prezentuje się na biurku i przypadnie do gustu minimalistom. Próżno tutaj szukać agresywnej, gamingowej otoczki. Podstawa monitora jest okrągła, wykonana na wzór szczotkowanego aluminium. Z niej wychodzi ramię, na którym umocowany jest panel TN. To właśnie na elemencie trzymającym matrycę znajdziemy pierwszy, bardzo wyraźny znak współpracy AOC z G2. Wkomponowane logo drużyny przełamuje szary design całości.

Sam panel z matrycą to już estetyczna konstrukcja z jedną ramką u dołu ekranu. Na niej znajduje się logo producenta oraz organizacji esportowej G2. Z tyłu natomiast znajdują się porty USB 3.0, wejście audio i wyjścia wideo: VGA, DisplayPort 1.2 oraz HDMI 1.4. Ważnym elementem na tylnym panelu jest joystick, umieszczony po lewej stronie od złącz. Służy on do obsługi interfejsu monitora. Nie można także pominąć miłej niespodzianki od producenta – wbudowanych głośników. Jaka jednak jest ich jakość? Tego dowiecie się nieco później!

Przeczytaj:  [Recenzja] Biurko gamingowe to nieopłacalny zakup? My sądzimy, że jest inaczej!


Codzienne użytkowanie, funkcje interfejsu

Najważniejszym aspektem przy wyborze nowego ekranu jest niewątpliwie matryca. Konstrukcje dla graczy esportowych cechują się odświeżaniem na minimalnym poziomie 120 Hz. By móc je osiągnąć, konieczne jest sięgnięcie po matrycę TN. Jej niewątpliwymi zaletami są cena oraz niski czas reakcji. Monitor AOC jest zgodny z technologiami Freesync oraz G-sync – warto to odnotować!

Obcowanie z AOC G2590PX/G2 to naprawdę przyjemna rzecz, zaczynając od ergonomii, a kończąc na funkcjonalności. Podobnie jak większość monitorów dla graczy, produkt od AOC posiada dużą możliwość regulacji góra-dół, a także odchylenia ekranu. Wyróżnia go jednak funkcja pivot, pozwalająca na obrót monitora o 90 stopni do pozycji pionowej. Czy wszystkie konkurencyjne konstrukcje w tym zakresie cenowym mogą pochwalić się tą opcją? Bynajmniej!

Wspomnieliśmy już wcześniej, że konstrukcja AOC wyposażona jest we wbudowane głośniki. To na pewno plus w przypadku, gdy nie dysponujemy innym źródłem dźwięku. W innym razie warto przenieść się jednak na zewnętrzny system, bowiem ten zaimplementowany w G2590PX nie wyróżnia się jakością.

Interfejs pozwalający na dostosowanie ustawień w G2590PX jest przejrzysty, a joystick umieszczony na tylnej ściance działa bardzo dobrze. Jedyne do czego można się przyczepić w tym aspekcie, to jego niezwykle głośny klik. Korekcja opcji w nocy, gdy wszyscy śpią, może kończyć się interwencją domowników! Monitor pozwala na dostosowanie w wielu aspektach – od nasycenia kolorów po intensywność filtru niebieskiego światła. Możemy stworzyć kilka profili, pomiędzy którymi przełączymy się w dosłownie pół sekundy. Fajna opcja, która przyda się, gdy przeskakujemy z gry do gry. Jeśli jesteśmy już przy czasie… wybudzanie monitora trwa całkiem długo. Jest to jedna z naprawdę nielicznych wad, jednak trzeba o tym powiedzieć. Na pewno nie jest to sprzęt dla ludzi spieszących się.

Przeczytaj:  [Recenzja] Myszka dla graczy od Predator Gaming

Czy 144Hz robi różnicę?

Wiele osób, które wcześniej nie miało styczności z panelami powyżej 100 Hz zastanawia się, czy inwestycja w taki monitor ma sens. Trudno pokazać to w testach syntetycznych, choć jedną z miar w porównaniu 60 Hz vs 144 Hz może być czas reakcji. Po teście na stronie humanbenchmark mamy jednoznaczne wyniki – przesiadka z 60 Hz naprawdę ma sens!

BO5 60 Hz – średni czas reakcji 240 ms
BO5 144 Hz – średni czas reakcji 219 ms

W moim przypadku różnica wynosi około 20 ms, jednak trzeba brać pod uwagę, że o wiele częściej udawało mi się zareagować w czasie poniżej 200 ms. Takie rezultaty nie były z kolei możliwe na 60 Hz. Sam wynik nie jest oczywiście imponujący, bowiem profesjonaliści uzyskują rezultaty w granicach 100-120 ms.

Pomimo że ekrany 144+ Hz stosowane są głównie w jednostkach gamingowych, codzienna praca z AOC G2590PX na wysokim odświeżaniu również „robi robotę”. Animacje systemowe czy kursor myszy poruszają się o wiele płynniej, co w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania i przyjemny dla oka feeling.


Podsumowanie

AOC G2590PX w edycji G2 Esports to monitor za około 1000 złotych. W tej cenie dostajemy naprawdę świetny design (który już w podstawowej, czarno-czerwonej wersji jest całkiem ładny), nadający się zarówno do biura jak i pokoju gracza, 144 Hz oraz umieszczony na tyle panelu HUB USB 3.0. W tej cenie trudno znaleźć konkurenta dla AOC, a my, jako redakcja ER24 rekomendujemy ten sprzęt!