Za nami kolejne zestawienie rankingu HLTV. Tytuł najlepszego zawodnika 2018 roku zdobył Aleksandr „s1mple” Kostyliev występujący w barwach Natus Vincere!

W 2018 roku mogliśmy zobaczyć wielu wspaniałych zawodników, grających pierwsze skrzypce w prawie każdym meczu. HLTV musiało podjąć naprawdę wiele ciężkich wyborów, tworząc swój ranking. Dziś jednak znamy już każdego zawodnika, który został w nim zawarty. Postaram się wam przybliżyć moją opinię co do każdego miejsca oraz wyjaśnić dlaczego większość zawodników na nie zasługuje.

20. Valdemar „valde” Bjørn Vangså

Myślę, że był to dobry rok dla valde. Wiele razy udowadniał nam, że zasługuje by się w tym rankingu znaleźć. Razem z North co prawda nie osiągnęli większych sukcesów, lecz ten chłopak świecił w każdym meczu. Sądzę, że gdyby miał lepszą drużynę i więcej osiągnięć, mógłby na spokojnie znaleźć się nawet w pierwszej 10 tego rankingu. Nie mniej jednak liczmy, że pokaże pełnię umiejętności w obecnym roku.

Młody zawodnik z mousesports, któremu zawsze bacznie się przyglądam. Młody Estończyk w krótkim czasie zaszedł bardzo daleko. Nie rozumiem jednak decyzji HLTV o dodaniu go na 19 miejscu. Chłopak wygrał razem z drużyną m. in. ESL One New York, miał 12 najlepszy K/D difference oraz przez cały rok utrzymywał dobry, równy poziom. Najwidoczniej nie nam to oceniać, lecz w mojej opinii powinien być w okolicach 15 miejsca.

18. Håvard „rain” Nygaard

Myślę, że jest to w pełni zasłużone miejsce dla tego zawodnika. Sukcesem było m. in. wygranie IEM Sydney, lecz były też słabsze momenty, jak np. BLAST Pro Series Lisbon  2018, gdzie Norweg nie mógł znaleźć swojej optymalnej formy.

Poza wygraniem majora na początku roku, Cloud9 nie stanowiło większego rywala dla żadnej z ekip. Autimatic był jednak cały czas w świetnej formie, pomimo słabej dyspozycji członków drużyny. Można wręcz rzec, że był swojego rodzaju filarem tej drużyny. Niejednokrotnie miewał mecze, w których „grał za dwóch”. Według mnie w pełni zasłużył na 17 miejsce w rankingu.

Kolejna „mysz” w zestawieniu. Fin przez cały rok grał swoje i myślę, że 16 miejsce jest adekwatne do jego umiejętności i osiągnięć. Na pochwałę zasługuje na pewno jego wysoki rating 1.17 po stronie CT na dużych turniejach.

Pierwszy zawodnik teamu Liquid w rankingu. Przez cały rok był on wraz z kolegami z drużyny w cieniu Astralis. Bardzo częste 2 i 3 miejsca w wielu turniejach w 2018 roku. Myślę że powinien się on cieszyć ze swojego 15 miejsca, gdyż według mnie powinien się on znajdować nieco niżej.

Przeczytaj:  Czas na drugi dzień EU Minora!

To już 3 „mysz” w tym zestawieniu. W roku 2018 był drugim najczęściej zabijającym z AWP zawodnikiem. Trzeba mu przyznać, że ma do tej broni talent. Swoje umiejętności pokazał podczas V4 Future Sports Festival, na którym to wykręcił 1.24 rating oraz został MVP turnieju. Jak najbardziej należyte miejsce w zestawieniu dla tego pana.

No i tu pojawia się moje pytanie: Jakim cudem 13 miejsce? Duńczyk, tak jak całe Astralis zdominował 2018 rok. Najwięcej ugranych sytuacji 1vX, najmniej zgonów podczas wielkich turniejów, zwycięzca majora, zdobywca Intel Grand Slam i wiele więcej. W moim odczuciu jest to najbardziej niesprawiedliwa pozycja w całym rankingu. Według mnie cały skład Astralis powinien się znajdować w top 10. Nie wiem dlaczego potraktowano tak zawodnika, który dostarczał nam emocji jak mało kto przez cały 2018 rok.

Takiego łowcy głów nie było w całym 2018 roku. Pod względem headshotów, nie miał sobie równych. Notował cały rok dobre statystyki i przez to według mnie powinien być w top 10. Zdobył MVP podczas ESL One New York.

Tuż przed pierwszą dziesiątką uplasował się najlepszy snajper poprzedniego roku. To już nie ta sama osoba co przed laty, lecz myślę, że jedenaste miejsce jest jak najbardziej zasłużone. Na pewno jeszcze wiele razy będę wracał do jego pamiętnego ace na overpassie. W ubiegłym roku zdobył tytuł MVP podczas IEM Sydney 2018, wykręcając rating 1.22.

Pierwszą dziesiątkę otwiera Brazylijczyk – coldzera. Gdy cały MIBR (SK) notował spadek formy, on jedyny nadal utrzymywał wysoki poziom. Tylko w jednym większym turnieju osiągnął rating poniżej 1.0. Do tego możemy go pochwalić za czwarty najlepszy K/D difference wynoszący +596. Całkowicie zgadzam się z jego miejscem w zestawieniu.

Myślę, że był on jedną z najbardziej nieoczekiwanych tak wysoko osób. Kto by na początku 2018 roku pomyślał, że będzie w tak dobrej dyspozycji? Szwed okazał się niewiarygodnym objawieniem poprzedniego roku. Zdobył tytuł MVP WESG 2017, gdzie wykręcił niesamowity rating wynoszący 1.30. Czapki z głów za progres tego pana.

Zawodnik Astralis, myślę, że to mówi samo za siebie. Wygrał razem z drużyną wiele turniejów, lecz nie zdobył podczas żadnego z nich MVP (choć z takimi graczami w zespole, było o to ciężko). Nie dysponuje tylko sprawną ręką, lecz także mądrą głową potrafiącą poprowadzić Duńczyków. Jak najbardziej zgadzam się z jego pozycją.

Ten chłopak od momentu dołączenia do Astralis niezwykle rozwinął skrzydła. Idealnie wpasował się w styl gry drużyny. Myślę, że Duńczycy zrobili jeden z najlepszych transferów sprowadzając go do siebie. Chłopak co miesiąc robi coraz to większe postępy. W 2018 udało mu się po raz pierwszy w życiu sięgnąć po tytuł MVP. Turniejem na którym go otrzymał był BLAST Pro Series Lisbon 2018, gdzie wręcz miażdżył swoich rywali wykręcając rating 1.39.

Przeczytaj:  Pierwszy mecz nowego Virtus.pro już 23 stycznia!

Najwyżej uplasowany z całego zestawienia zawodnik Team Liquid. Myślę, że gdyby nie te wszystkie przegrane finały na Astralis, byłby w top 5. Zdobył dwa tytuły MVP. Jeden podczas cs_summit 2 a drugi podczas SuperNova Malta. Był to dobry rok w jego wykonaniu i z ciekawością patrzę na to jak będzie grać w 2019. Zasłużone szóste miejsce.

Chyba nikogo nie dziwi jego piąte miejsce. Cały rok pokazywał bardzo dobrą formę. Jest to zarazem przedostatni zawodnik Astralis w zestawieniu. Na pochwałę zasługuje jego dobra postawa podczas ESL Pro League S7, gdzie zdobył tytuł MVP. W pełni zgadzam się z jego pozycją w rankingu.

Tuż za podium uplasował się electronic. Przez cały rok kręcił niewyobrażalne statystyki, lecz nie zdobył żadnego MVP. Pozostawał cały czas w cieniu s1mpla, przez którego to właśnie nie zdobył ani jednego tytułu. W mojej opinii zmiana składu wyszłaby mu na dobre, lecz jak wiadomo NaVi nie lubi sprzedawać swoich zawodników. Zgaduję, że nawet gdyby chciał to organizacja nie chciałaby go wypuścić (analogiczna sytuacja jak w przeszłości z s1mplem). Jest to bardzo zasłużone dla niego miejsce, gdyż do topowej trójki raczej nie ma szans się zbliżyć.

Niezwykle skillowy zawodnik. Jego rating w żadnym z dużych turniejów nie zszedł poniżej 1.0. Zaskakiwał niejednokrotnie swoimi wspaniałymi akcjami. Czasami gdy oglądałem jego grę zastanawiałem się  „czy jest jakiś lepszy zawodnik?”. Jak wiadomo nie może się równać z zdobywcami drugiego i pierwszego miejsca w rankingu, więc według mnie trzecie jest najwyższym jakie mógł osiągnąć.

Niewyobrażalny zawodnik. Najlepszy rating po stronie CT, 7 MVP, drugi największy K/D difference, 3 najlepszy rating na dużych turniejach i znacznie więcej. Generalnie jakby patrzeć na to ile osiągnął indywidualnie jak i z drużyną to pewnie byłby numerem jeden, lecz HLTV przykuło większą wagę do formy indywidualnej. Z przyjemnością ogląda się jego grę. Muszę przyznać, że sam osobiście dałbym go na pierwszym miejscu z uwagi na liczbę zwyciężonych turniejów.

Ten gość jest po prostu z kosmosu! Nie mam pytań na to jaką formę indywidualną on prezentuje. Najlepszy rating po stornie T, najwyższy K/D difference (+1107!!!), 8 MVP, najlepszy rating podczas dużych turniejów, największa średnia liczba obrażeń na rundę i wiele więcej. Myślę, że gdybym chciał wymienić wszystkie jego osiągnięcia i sukcesy, przeciążyłbym serwery. Aleksandr prezentuje obecnie znacznie wyższy poziom od prawie każdego zawodnika tier 1. Jest to bardzo zasłużone dla niego miejsce. W końcu nie każdy na najwyższym poziomie gra tak, jakby był to zwykły matchmaking z kolegami. Brak mi słów na to jaki poziom on prezentuje. Według mnie rok 2019 również będzie należeć do tego zawodnika.