fot. Joe Stephens

Sporty elektroniczne to stosunkowo młoda dziedzina rozrywki. Potyczki rozgrywane w świecie gier komputerowych swoje początki miały pod koniec XX. wieku. Kolejne lata były jednak niezwykle owocne dla branży, a turnieje i wydarzenia rozrosły się do niesamowitej skali.

Wraz z esportem rozrosły się gałęzie go okalające. Jedną z nich są zakłady bukmacherskie, gdzie każdy pełnoletni fan elektronicznych kompetycji może postawić pieniądze na swoją ulubioną drużynę. Pośród wielu legalnych firm w naszym kraju, warto zwrócić uwagę między innymi na propozycję Betfan. Voucher Betfan oferuje wiele bonusów na start, które mogą przydać się w pracy początkującego typera!

Głównymi dyscyplinami, na których skupiają się bukmacherzy są Counter-Strike, League of Legends oraz DOTA 2. Mniej popularne kierunki to Overwatch oraz StarCraft. Poszczególne serwisy charakteryzują się indywidualnymi kursami, a także opcjami typów. Głównie jednak typerzy wybierają wygranego poszczególnych meczów lub całego turnieju. By zrozumieć wszystkie zagadnienia związane z typowaniem, warto pokrótce znać zasady danej gry:

• CS:GO – dwie drużyny po pięciu graczy każda, stawiane są po przeciwnych stronach mapy. Głównym zadaniem terrorystów jest podłożenie bomby, natomiast antyterroryści muszą ją rozbroić lub nie dopuścić do jej podłożenia poprzez eliminację wszystkich przeciwników. Taką samą opcję posiadają gracze atakujący – jeśli dokonają zabójstwa wszystkich oponentów wygrają rundę.

Przeczytaj:  Polskim CSem rządzą zmiany. Czy są one konieczne ?

• League of Legends – najpopularniejszym przedstawicielem gatunku MOBA zdecydowanie jest LoL. Rozgrywka w grze od Riot Games opiera się na dwóch drużynach, które muszą zniszczyć wieże wroga. Zwycięża ta ekipa, która dokona tego szybciej!

• DOTA 2 – Gra produkcji VALVE to młodszy brat LoLa, jednak rozgrywka jest nieco bardziej ociężała, a mechanika może sprawić kłopoty początkującym. Gdy odkryjemy wszystkie możliwości DOTY, będziemy jednak bawić się przy niej równie dobrze, co przy konkurencyjnych produkcjach.

• Overwatch – niezwykle kolorowa gra, popularna głównie za oceanem. Sama zabawa polega na starciu dwóch sześcioosobowych zespołów. Gracze mają do wyboru sporą liczbę postaci podzielonych na trzy klasy. Każda z nich ma swoje unikalne umiejętności, które może wykorzystać na polu bitwy.

• Starcraft – typowy RTS osadzony w mrocznej krainie. Niezwykle popularna produkcja na rynku azjatyckim przyniosła kilka dużych turniejów. Pojedynki toczą się między dwoma zawodnikami i tylko od nich zależy, jak potoczy się rozgrywka. Sedno produkcji opiera się na rozwijaniu swojej bazy, by finalnie móc pokonać oponenta.