Gainer jest odżywką białkowo-węglowodanową, którą można stosować jako suplement diety zarówno przed, jak i po treningu. Głównym celem zażywania tego produktu jest pomoc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. Zastanówmy się, w jaki sposób należy zażywać gainery dla zoptymalizowania efektów swoich treningów oraz z czego tak w zasadzie składają się te odżywki?

Czym jest gainer?

Gainer jest odżywką białkowo-węglowodanową przeznaczoną przede wszystkim dla sportowców. Zawiera w sobie zarówno białka, jak i węglowodany (proste i złożone). Najczęściej możemy spotkać się z odżywkami, w których na jedną jednostkę białka będą przypadały cztery jednostki węglowodanów. W składzie gainerów znaleźć można również m.in. kreatynę, niewielką ilość zdrowych tłuszczy oraz glutaminę. Odżywka ta jest wysokokaloryczna, jej zadaniem jest uzupełnianie w organizmie niezbędnych składników (szczególnie w okresie wzmożonych treningów).

W jaki sposób należy stosować gainer, aby uzyskać jak najlepsze efekty?

Gainer na masę mięśniową to świetne rozwiązanie – oczywiście o ile wiemy, jak należy go stosować, aby zoptymalizować efekty treningów. Grupą docelową, dla której w założeniach zostały stworzone te odżywki, są ektomorficy, czyli osoby doświadczające problemów ze zwiększeniem swojej wagi (choć należy zauważyć, że produkty te mogą być stosowane także przez osoby o innym typie sylwetki i metabolizmu). Zastanawiając się, jaka odżywka na masę będzie najlepsza, przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować skład dostępnych produktów. Często w tańszych opcjach znajdziemy białko sojowe zastępujące białko serwatkowe – według niektórych specjalistów nie działa ono tak efektywnie, jak białko odzwierzęce.

Przeczytaj:  Kasy fiskalne we Wrocławiu i okolicach - solidne zakupy, dobre produkty

Żeby najlepiej wykorzystać potencjał gainera, warto spożywać go przed, jak i po treningu. Zawarte w tej odżywce substancje wpływają hamująco na katabolizm, będą też doskonale uzupełniać energię podczas treningu oraz po wysiłku. Pamiętajmy, że ten suplement zawiera w sobie niewielką ilość protein (zazwyczaj do 20%). Z tego względu gainer warto dodawać do swoich normalnych posiłków spożywanych przed lub po ćwiczeniach, w których znajdziemy również naturalne źródła białka. Najbardziej optymalnym pomysłem jest traktowanie tego produktu jako swego rodzaju “dodatku”, a nie jako posiłku samego w sobie.

Jakich efektów można spodziewać się, stosując gainery?

Efekty stosowania gainerów zależeć będą przede wszystkim od indywidualnej budowy ciała danej osoby oraz od jakości i ilości stosowanej odżywki. Nie można zatem “z góry” ustalić, jakie będą rezultaty zażywania danego produktu. Skuteczne odżywki na masę, to produkty stosowane umiejętnie. Aby mieć pewność co do tego, czy dobrze stosujemy zakupiony gainer, warto poradzić się specjalisty, który uwzględni nasze indywidualne potrzeby. Prawidłowo zażywane odżywki pomogą trenującemu w “dorobieniu się” wysokiej jakości masy mięśniowej oraz dodatkowych kilogramów.