Toner to alternatywa dla tradycyjnych pojemników z tuszem będących nieodzownym elementem drukarek atramentowych. W drukarkach laserowych zamiast tuszu mamy do czynienia z barwnym proszkiem umożliwiającym wydruk obrazów. Eksploatacja urządzenia prowadzi do zużycia tonera, który można wymienić, korzystając z komponentów oryginalnych lub zamienników. Czy zamiennik będzie objęty gwarancją?

Tonery – oryginalne czy zamienniki?

Nie da się ukryć, że główną różnicą pomiędzy tonerami oryginalnymi a zamiennikami jest cena. Koszt zakupu komponentów pochodzących od producenta może nawet przewyższyć wartość samej drukarki laserowej. Z drugiej strony oryginalny toner przetestowany przez producenta to gwarancja najwyższej jakości oraz pełnej kompatybilności z danym urządzeniem, dlatego po tego typu produkty chętnie sięgają właściciele nowych, droższych drukarek. Jeśli jednak zakup komponentów od producenta znacznie przewyższa nasz budżet, warto zapoznać się z asortymentem zamienników. Trzeba przyznać, że cena jest ogromną, jeśli nie największą zaletą tonerów nieoryginalnych, ponieważ potrafi być kilkukrotnie niższa od kwoty, którą trzeba by zapłacić za oryginalną część. Czy tak atrakcyjna cena oznacza jednak niższą jakość?

Przeczytaj:  Statystowanie i hostessy w Warszawie

„Niekoniecznie. – Odpowiada specjalista reprezentujący sklep Offishop, który oferuje bogaty asortyment materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusze i tonery do drukarek. – Nie musi to się również wiązać z utratą gwarancji na naprawę urządzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy przyczyna usterki jest zupełnie inna – do tego odnoszą się przepisy unijne, w myśl których konsument może posługiwać się zamiennymi materiałami eksploatacyjnymi”.

Jak wybrać dobry toner zamienny?

Aby zakup tonera faktycznie okazał się opłacalny, warto zwrócić uwagę na jego jakość i renomę producenta oraz dystrybutora. Zastanawiająco niska cena za taki produkt może bowiem okazać się pozorną oszczędnością, gdyż tonery od nieznanych producentów i anonimowych sprzedawców mogą faktycznie być mało wydajne lub nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zupełnie inaczej jest z tonerami kupowanymi w renomowanych sklepach i pochodzącymi od uznanych producentów. Markowe zamienniki, na które otrzymamy stosowną gwarancję (kilkuletnią, a niekiedy nawet dożywotnią), nie będą ustępowały pod względem jakości swoim oryginalnym odpowiednikom. To zatem z jednej strony pewność niezawodnego i wydajnego działania urządzenia drukującego, a z drugiej spora oszczędność. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników drukarek tak chętnie korzysta z zamienników.