Choć Pokemon powszechnie kojarzy się raczej z serią anime, jest to przede wszystkim rozbudowany świat gier, w który wchodzą nie tylko gry wideo, ale również karciane czy mobilne. Pokemony pojawiały się na opakowania jedzenia, jako zabawki, a także można spotkać ludzi przebranych za postaci z serii gier czy animacji. Pokemony zyskały popularność już w latach 90-tych, kiedy po raz pierwszy pojawiły się w grze na konsolę Game Boy.

Kultowy serial Pokemon

Niedługo po ich debiucie, stworzono jedno z najbardziej kultowe anime na świecie, opowiadające o losach młodego trenera pokemon, Asha, który przemierza świat, aby zostać najlepszym w swoim fachu. Anime poruszało wątki lojalności, przyjaźni oraz troski, a także było swoistą reklamą gier. Podczas oglądania można było dowiedzieć się więcej o pokemonach pojawiających się w grach i stworzyć z nimi relacje. To właśnie przyciągnęło największą ilość fanów – pokemony stały się nie tylko zabawkami, którymi bawią się dzieci, ale również mogły stanowić rolę przyjaciół. Poza serialem anime pojawiły się również inne ekranizacje gier pokemon. Jest to ponad 20 pełnometrażowych filmów animowanych, a jednym ze najnowszych kinowych podejść do uniwersum pokemon jest film „Detektyw Pikachu”, w którym najbardziej znany pokemon musi rozwikłać pewną tajemniczą zagadkę.

Jaką grę wybrać?

Gry pokemon to ponad 120 tytułów, jednak to nie wszystko, ponieważ gier wciąż przybywa, a twórcom nie brak pomysłów na tworzenie nowych odsłon, w których możemy poznawać pokemony, które nie istniały w poprzednich częściach. Najbardziej znanymi generacjami gier są Czerwony i Niebieski, X i Y oraz Słońce i Księżyc. W każdej generacji możemy poznawać nie tylko kolejne gatunki pokemon, ale również „podróżować” po ich świecie i poznawać nowe rejony takie jak Johto, Kanto czy Hoenn. W podobną wędrówkę zabiera nas również Ash w mandze, jednak dzięki grom sami możemy poczuć się jak główni bohaterowie walki o najlepsze pokemony.

Przeczytaj:  Erytrytol - słodycz bez kalorii

Istnieją również bardziej analogowe sposoby grania w pokemon, na przykład za sprawą gier karcianych, w których naszym głównym celem jest stworzenie talii kart, która będzie jak najbardziej skuteczna w rozgrywkach z innymi graczami. Aby rozpocząć taką przygodę wystarczy kupić pierwszą talię i ćwiczyć swoje umiejętności. Alternatywą dla Pokemon Trading Card Game jest gra pokemon online, która przenosi karty oraz ich możliwe kombinacje do świata wirtualnego, gdzie możemy zmierzyć się z graczami z całego świata i sprawdzić różne techniki oraz możliwości grania w karciane odsłony pokemon.

Pokemon Go – Gra pokemon w 3D

Kolejną możliwością do grania online jest hit, który od 2016 roku nadal wzbudza wiele emocji i zrzesza graczy z całego świata, a dodatkowo zachęca do wyjścia z domu. Zgadza się, chodzi o Pokemon Go, które zainteresowało nie tylko fanów serii gier pokemon, ale również media powszechne i zachęciło wielu nowych użytkowników do spróbowania swoich sił w tej, dość niekonwencjonalnej, formie rozgrywki. Gra polega na szukaniu pokemonów na zewnątrz, poruszając się po mapie w czasie rzeczywistym. Ważnym elementem rozgrywki jest również współzawodnictwo. W grze wybiera się jedną z trzech drużyn i rozpoczyna potyczki z graczami innych drużyn. Ważnym elementem gry jest chodzenie, ponieważ właśnie dzięki zdobywaniu kolejnych kilometrów można zdobyć bonusy oraz przedmioty, które z pewnością przydadzą się w dalszej rozgrywce. Pokemon Go to świetna alternatywa dla klasycznych gier o pokemonach, ponieważ zapewnia nie tylko zabawę z ulubionymi postaciami, ale również zachęca do ruchu i odkrywania nowych miejsc, ponieważ punkty, do których warto się udać to bardzo często miejsca w pewien sposób ważne w rzeczywistym świecie.

Przeczytaj:  Już jutro startuje Esportowa Liga F1!

Tazo pokemon

Pokemony pojawiały się jednak nie tylko na ekranach komputerów, konsol, telefonów czy telewizorów. Jednymi z gadżetów, które wstrząsnęły światem były tazo, które dołączane były do chrupek i przedstawiały wizerunki pokemonów. Pozwalały one na granie i wymienianie się krążkami, żeby zdobyć jak najwięcej różnych pokemonów. Gra tazo znalazła swoich zwolenników głównie wśród młodych fanów.

Pokemony reprezentują różne typy ataków, a za pomocą właśnie takich dzieł jak tazo czy anime można zapoznać się bliżej z najlepszymi kombinacjami typów, które zapewniają zwycięstwo. W ten sposób możemy dowiedzieć się na przykład, że ogniste pokemony są słabe wobec wodnych pokemonów i ulegają im atakom łatwiej niż pokemonów ziemnych. Skomplikowane relacje między pokemonami sprawiają, że gra się nimi z wypiekami na twarzy i nadzieją, że wybrane typy są właściwe. Również ewoluowanie pokemonów odgrywa ważną rolę, ponieważ odkrywa coraz to nowsze gatunki i pozwala na zdobycie większej ilości dostępnych ataków oraz punktów HP.

Pokemon zawładnęło światem już ponad 20 lat temu, a jednak do dziś wzbudza w fanach wiele emocji. Twórcy gier pełni są nowych pomysłów i tworzą wiele nowych, ciekawych pokemonów, które urozmaicają świat i nie pozwalają na nudę. Aktualizacje gier wprowadzają coraz to nowsze sposoby na wygrywanie. Warto zajrzeć do świata pokemon i sprawdzić, co przyciągnęło do nich tak wielu odbiorców.