Historia powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę „Narodowej Drużyny Esportu” jest co najmniej dziwna. Od ogłoszenia składu przez jej kapitana, Miłosza „Miłosz93” Bogdanowskiego, nie słyszeliśmy o niej dosłownie wcale.

Zmieniło się to dopiero dzisiaj, gdy Esports Association poinformowało o porozumieniu z Kancelarią Prezydenta RP w sprawie dalszego zarządzania inicjatywą Narodowej Drużyny Esportu. Stowarzyszenie chce w ten sposób wspierać działalność graczy oraz środowisk esportowych w Polsce. W komunikacie na stronie stowarzyszenia możemy przeczytać o planach wypracowania uznawanego przez graczy systemu wyłaniania reprezentacji w dyscyplinach esportowych, oraz promowaniu nowoczesnych rozwiązań do wprowadzania polskich sportów elektroniczne na nowy poziom.

Esports Association to założona w 2016 roku organizacja pozarządowa zajmująca się popularyzacją i profesjonalizacją sportów elektronicznych w Polsce. Wśród celów statutowych organizacji znajdują się:propagowanie i rozwój e-sportu, szkolenie e-sportowe, współzawodnictwo e-sportowe, wychowanie przez e-sport oraz profilaktyka e-sportowa

“To duże wyróżnienie i odpowiedzialność. Z Narodową Drużyną Esportu wiążą się ogromne nadzieje społeczności esportowej i zamierzamy pokierować tym projektem z pomocą najlepszych branżowych specjalistów. Patronat Pana Prezydenta potwierdza, że rozwój inicjatyw oddolnych w polskim esporcie to właściwy kierunek.” – Łukasz Trybuś, prezes Esports Association.

Stowarzyszenie to zajmuje się również koordynacją wydarzeń takich, jak Ogólnopolski Kongres Sportów Elektronicznych i akademickie rozgrywki Edu Esports League.

Przeczytaj:  Oficjalny soundtrack FIFA 20 już dostępny!

W skład Narodowej Drużyny Esportu wchodzą m.in „Miłosz93”, „damie”, „Riptorek” czy „Bejott”. Inicjatywa ta powstała ze względu na przyszłoroczną edycję FIFA eNations Cup. Przypominamy, że w tym roku Polska nie miała swojej reprezentacji na tym turnieju, a jego zasady jasno mówią, że reprezentacja kraju musi zostać powołana przez Prezydenta.