https://pixabay.com/photos/girl-model-portrait-female-model-97433/

Jeżeli lubicie się rozwijać i chcecie przeżyć ciekawą przygodę, a przy tym interesuje Was plan zdjęciowy, to powinniście spróbować zostać statystami. Co warto wiedzieć na temat tego zawodu? Czy występują jakieś wymagania i czy można na tym zarobić? Gdzie się zgłosić aby podjąć taką pracę?

Jak zostać statystą?

Tak naprawdę statystą może zostać każdy, przy czym wszystko zależy od tego, czego życzy sobie ekipa pracująca nad filmem. Mogą oni wymagać konkretnych typów urody, ale w większości przypadków nie ma znaczenia Wasze wykształcenie, uroda czy nawet wiek. Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w statystowaniu, to powinniście zapisać się do agencji. Można tego dokonać osobiście lub przez Internet. Należy także zamieścić aktualne zdjęcie. Co do zdjęć musicie wiedzieć, że sprawdzają się zdjęcia z sesji, ale możecie także wybrać normalne zdjęcie, przy czym nie należy robić selfie. Zdjęcie powinno przedstawiać całą sylwetkę i należy unikać przesadnego Photoshopa.

Na czym polega praca statystów?

Bez wątpienia statystowanie może być ciekawą pracą, bowiem można dowiedzieć się, jak funkcjonuje plan filmowy. Na taką pracę decydują się nawet osoby stawiające pierwsze kroki w aktorstwie. Statysta jest częścią planu filmowego, gdyż żaden film nie może zostać nakręcony bez aktorów pobocznych. To właśnie statyści często tworzą właściwy nastrój, ale są też tłem w filmach, serialach, reklamach czy na widowni. Statyści co do zasady nie mają się wyróżniać, zatem bardzo często nie wybiera się osób o charakterystycznej urodzie, gdyż widzowie nie mają zapamiętywać ich twarzy.

Przeczytaj:  SBENU Champions Spring 2015: Wiosna należy do SK Telecom T1!

Warto sprawdzić ofertę statystów i hostess w jednej z agencji w Warszawie.

Czy na statystowaniu można zarobić?

Statystowanie w Warszawie może być pracą, ale też dodatkowym zajęciem. Wszystko zależy od tego, na ile godzin zdjęciowych otrzymacie zatrudnienie. W tym przypadku gaże są różne. Czasami za dzień zdjęciowy można uzyskać 50 zł, a czasem nawet 200 zł. Należy też wiedzieć, że przeciętny dzień zdjęciowy wcale nie musi trwać 12 godzin, gdyż czasami nawet za 2 godziny można zarobić 50 zł. W większości przypadków statystowanie w porze nocnej jest jeszcze lepiej płatne, a jeżeli statysta otrzyma małą epizodyczną rolę, to gaża może być większa. Statyści, którzy dostają sporo zleceń mogą zarobić miesięcznie ok. 1500 zł, zatem jak na główną pracę to jest to niewiele, ale jak na dodatkową suma jest całkiem przyzwoita. Pamiętajcie też, że jeżeli statysta wyróżnia się, to może otrzymać dodatkowe zlecenie, a więc znowu sobie dorobić. W przypadku programów telewizyjnych zazwyczaj można statystować raz na pół roku, gdyż większość producentów nie chce, aby statysta był zapamiętany. Powody są raczej oczywiste.