Cyberpunk 2077 to superprodukcja studia CD Projekt Red, na którą czekają wszyscy. Od momentu opublikowania pierwszego trailera w 2013 roku, temat zniknął na parę lat, aż w końcu ponownie ożył dzięki następnemu zwiastunowi latem 2018 roku. Od tego czasu cały świat zwrócił swoje oczy na grę, która wydaje się być spektakularnym pokazem kunsztu Redów. Premiera produkcji zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji zapraszamy na podsumowanie wszystkiego, co wiemy o futurystycznym Night City i ich bohaterach.

Twór CD Projekt Red inspirowany jest uniwersum Mike Pondsmitha, autora papierowych gier fabularnych Cyberpunk 2013 i Cyberpunk 2020, wydanych w 1988 i 1990 roku. Niestety tylko druga edycja gry ukazała się w Polsce. Redzi po ukończeniu kultowej, wiedźmińskiej trylogii zabrali się za kompletnie odmienny, ogromny świat. Daje on jednak równie wielkie możliwości. Fabuła retrofuturystycznej gry skupia się wokół „V”, bohatera któremu możemy wybrać płeć oraz stworzyć własny wygląd. Nasza postać jako początkujący najemnik odnaleźć się musi w nocnym megalopolis o nazwie Night City. Jako że system walki w grze to głównie używanie broni palnej, twórcy zdecydowali się na perspektywę pierwszoosobową. W trakcie przygody będziemy jednak mieli okazję wykorzystywać np. katanę.

Okres tworzenia Cyberpunka 2077 jest wyjątkowo długi. Przekłada się to jednak na rozmach z jakim jest zbudowany. Autorzy zadeklarowali że w naszym „nocnym mieście” poruszać się będziemy po 6 głównych dzielnicach, a każda z nich posiadać będzie swoją własną ścieżkę dźwiękową, oddającą klimat miejsca. Najbardziej warty uwagi jest fakt, iż Redzi dążą do wykluczenia ekranów ładowania, aby gracz nie musiał wyłączać się z rozgrywki i wciąż odczuwał chaos Night City. Po dzielnicach poruszać będziemy się mogli zarówno opcją „szybkiej podróży” jak i samochodami, które odblokowywać będziemy w miarę rozwoju gry. Jednym z nich jest oczywiście KITT car, nawiązujący do serialu „Night Rider”.

Przeczytaj:  Znamy termin WCG 2010!

Kwestia wyposażenia naszej postaci nie została jeszcze do końca wyjaśniona. Wiemy jednak, że będziemy mieli możliwość zakupu cyber-ulepszeń oraz protez do naszego bohatera. Ponadto na 48 minutowym gameplay’u widzimy, jak nasz główny bohater używa inhalatory poprawiające refleks. Konkretnie zaprezentowane będzie to jako zwolnienie czasu, tzw. bullet time. Prawdopodobnie są to po prostu narkotyki, które będziemy mogli zakupić u lokalnych handlarzy i dealerów. Sami twórcy podkreślają, że używki są bardzo ważną częścią stworzonego przez nich świata i będziemy mieli z nimi dużo styczności podczas rozgrywki. Ulepszanie swojej postaci będzie możliwe również w osobistym panelu bohatera, gdzie będziemy mogli upgradować konkretne umiejętności, takie jak siła czy zwinność, poprzez praktykę w danych dziedzinach. Pojawiło się również wiele pytań o mini gry, takie jak gwint w „Wiedźminie 3”. Na demie zauważyć mogliśmy mini gierkę z hakowaniem. Poza nią powinniśmy mieć do dyspozycji również wyścigi samochodowe, strzelnicę oraz pojedynki na pięści oraz wiele innych opcji zabawy poza główną fabułą.

CD Projekt Red deklaruje również, że świat w jakim będziemy funkcjonować będzie wyjątkowo aktywny, oraz całe miasto będzie tworzyć głównego bohatera. Nasze środowisko w grze ma być intensywnie interakcyjne, nasz wybory i status naszej postaci będzie wpływał na zachowania NPC dookoła nas, w znacznie większym stopniu jak w Wiedźminie. Nasze decyzje również będą ważyć nie tylko o losie naszej postaci, ale również osób dookoła nas. Jednym z bliskich towarzyszy naszego bohatera będzie Johny Silverhand, w którego wcieli się Keanu Reeves. Informacja o słynnym aktorze zaangażowanym w wielką produkcję onieśmieliła internautów. Keanu zgodził się udzielić studiu nie tylko głos lecz także twarz, oraz pomagał w nagrywaniu animacji. Poza popularnym aktorem, który sam w sobie jest ikoną cyberpunkowego świata, między innymi przez swoją rolę w „Matrixie”, w produkcji wystąpi także twórca cyberpunka – Mike Pondsmith. Autor poza swoim udziałem w produkcji i wsparciem dla Redów, tworzy również karciany prequel do gry pod tytułem Cyberpunk Red, który pojawić się ma niedługo przed premierą właściwej gry CD Projekt Red.

Przeczytaj:  OlimoLeague Grand Final: SK Telecom T1 po raz kolejny nie zawodzi

Przed nami premiera jednej z najbardziej spektakularnych gier polskiego studia. Cyberpunka zamówić możemy już teraz w przedsprzedaży, również w kolekcjonerskim wydaniu. Osobiście uważam, że fakt, iż premiera gry została zaplanowana na sierpień 2020 roku również jest easter eggiem i swoistym ukłonem w stronę twórcy uniwersum Cyberpunka 2020. Czeka nas jeszcze wiele ciekawostek, które niewątpliwie wypłyną w trakcie tworzenia gry. Na dodatek już teraz powstają fantastyczne cosplaye głównych bohaterów. Werdykt czy kompletna zmiana klimatu ze swojskiego Wiedźmina na retrofuturyzm przez Redów jest tak dobra jak wygląda na zapowiedziach, zapadnie już za rok.