Już jutro ruszają zmagania na StarLadder Major 2019. W kompetycji zobaczymy wielu bardzo młodych zawodników. Która drużyna jest najmłodsza? Który gracz ma najmniejsze doświadczenie? Przekonajcie się!

Major to najbardziej prestiżowe zawody w świecie Counter Strike’a. Każdy gracz chciałby chociaż raz na nim wystąpić. Niestety udaje się to tylko nielicznemu gronu. Tym razem możemy zobaczyć sporo nowych ekip, dla których będzie to pierwszy Major w historii. Czy brak doświadczenia pozwoli im zajść daleko? Czy będąc młodym, da się osiągnąć dużo na profesjonalnej scenie? Statystyki mówią, że tak! Zanim jeszcze zaczniemy, wspomnę tylko, że wiek zawodników jest liczony na dzień 23.08.2019, czyli moment rozpoczęcia Majora w Berlinie. Zaczynajmy zatem!

Najmłodsi zawodnicy

Aż mi się źle na sercu zrobiło, gdy się dowiedziałem, że na jutrzejszym Majorze zagrają zawodnicy młodsi ode mnie. Najmniej wiosen na karku ma gracz Complexity Gaming – Owen „oBo” Schlatter. Ma on zaledwie 16 lat i 58 dni. Amerykanin jest zarazem jednym z trzech graczy, którzy nie ukończyli jeszcze pełnoletności (oczywiście według polskiego prawa). Kto zatem jeszcze nie stał się pełnoletni? Tymi osobowościami są „frozen” Čerňanský oraz gracz jednej z najlepszych drużyn świata ENCE – Jere „sergej” Salo. Jak więc można zauważyć, wcale nie trzeba być dorosłym, żeby na poważnie zajmować się graniem w gry oraz czerpać z tego niemałe pieniądze. Co ciekawe w topowej 20 najmłodszych zawodników jest aż czterech graczy Syman!

Najmłodsze zespoły

Tak jak mogliście przeczytać w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu, aż czterech zawodników Syman jest w topowej dwudziestce najmłodszych zawodników Majora w Berlinie. Nie powinno więc Was zdziwić, gdy powiem, że są oni najmłodszą drużyną biorącą udział w zawodach, a średnia ich wieku to lekko ponad 20 lat. Kolejne dwie drużyny też nie będą dla was jakimś większym zaskoczeniem. Są nimi kolejno FURIA oraz forZe. Następna formacja będzie jednak sporą niespodzianką. Jest nią bowiem główny faworyt do zwycięstwa w Berlinie – Team Liquid! Gracze tej amerykańskiej formacji mogą się pochwalić średnią wieku wynoszącą 21,8 lat. Taką samą średnią wieku posiada również NRG, które w Katowicach miało zajść daleko, a wyszło każdy wie jak.

Podsumowanie

Jak widać nie trzeba być wcale „starym wyjadaczem”, żeby zagrać na Majorze. Coraz częściej udaje się to młodym zawodnikom, którzy wybili się głównie na platformie Faceit. Takie sukcesy, w tak młodym wieku pokazują tylko, że Counter Strike, jest dla każdego, a nastolatkowie mogą w nim osiągnąć naprawdę wiele. Już niedługo czas zweryfikuje, czy tak młode osoby poradzą sobie z ogromnym stresem związanym z prestiżem zawodów i występem przed ogromną publicznością. Według mnie, pójdą oni w ślady „sergeja” i powstrzymają stres oraz emocje.