Premiery nowych generacji konsol do gier nie odbywają się często. Gdy raz na kilka lat przychodzi czas na ukazanie światu kolejnej konstrukcji, wszyscy fani elektronicznej rozrywki zwracają oczy na dzieła inżynierów Sony oraz Microsoftu. Dziś przyjrzymy się bliżej propozycji giganta z Redmond.

Xbox Series X premiera

Ujawniona  na targach E3 2019 konsola Microsoftu ma mieć swoją premierę pod koniec tego roku. Na sam start dostaniemy kilka gorących tytułów, pośród których na pewno znajdzie się FIFA 21, Forza Motorsport czy Halo Infinite. Wygląd Xbox Series X odbiega nieco od tego, do czego przyzwyczaiły nas konsole stacjonarne. Tym razem projektanci poszli nieco w kierunku designu znanego z komputerów osobistych, a co za tym idzie, nowy Xbox to prosta konstrukcja oparta na bryle prostopadłościanu. Pomimo zagorzałej dyskusji w Internecie, produkt Microsoftu może się podobać – minimalistyczny design zdecydowanie odbiega od propozycji Sony. We wnętrzu klasycznej obudowy znajdą się natomiast podzespoły o łącznej mocy 12 teraflopsów. Za tak dużą moc obliczeniową odpowiada między innymi procesor AMD, bazujący na technologii Zen 2 i RDNA 2. Zastosowanie wydajnych podzespołów da dużą wartość w jakości rozgrywki – 4K oraz 60 klatek na sekundę ma być standardem. By zmagazynować wszystkie gry w takiej rozdzielczości, Microsoft zaopatrzył Xbox Series X w dysk SSD o pojemności aż 1TB.

Przeczytaj:  Zalety grania w gry komputerowe przez dzieci

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wsteczna kompatybilność oraz kontroler

Ważną informacją dla wielu fanów retro rozrywki jest niewątpliwie fakt, że Xbox Series X posiada funkcję wstecznej kompatybilności. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że wszystkie produkcje od pierwszego Xboxa, do najnowszej generacji bez problemu będą mogły zostać uruchomione. Niektóre z nich, nawet w 4K!

By rozgrywka w każdy z setek dostępnych tytułów była jak najprzyjemniejsza, do nowego Xboxa zostanie dodany ulepszony kontroler. Nie różni się on zbytnio od tych z poprzedniej generacji, jednak ma dwie znaczące zmiany – klasyczny krzyżak zastąpiony został okrągłym D-Padem znanym z kontrolera w edycji Elite, a także dodany zostanie przycisk odpowiadający za szybkie nagrywanie i udostępnianie treści na portalach społecznościowych. Gdyby jednak gracze woleli stary kontroler – nie ma problemu, nowy Series X bez problemu porozumie się z padami poprzedniej generacji.

Xbox Series X cena

Koszt zakupu nowej generacji konsol, zarówno od Sony jak i Microsoftu, nie jest jeszcze znany. Pewne są jednak dwa fakty – za dziewiątą odsłonę urządzeń zapłacimy ponad 2 tysiące złotych, a Xbox Series X będzie tańszy od swojego bezpośredniego konkurenta. Niektóre z przecieków informują, że za propozycję Microsoftu zapłacimy około 2500 złotych w dniu premiery. Patrząc na to, co oferuje Xbox Series X oraz na to, jak plasowały się ceny poprzednich generacji, jest to całkiem prawdopodobny scenariusz.

Przeczytaj:  Ruszyły zapisy do esportowej ligi firmowej!

Zakup konsoli to jednak początek wydatków. Bez gier, nie ma przecież zabawy! Ich cena może jednak wzrosnąć. Firma 2K ujawniła cenę nowej odsłony NBA2K. Wersja next-gen wyceniona została na 10 dolarów więcej, niż ta udostępniona na ósmą generację konsol. Czy jest to nowy standard cen? Tego nie wiemy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi skazują jednak, że tak może się zdarzyć. Od wielu lat gry na konsole charakteryzują się ceną na poziomie 60 USD.